školní stěna celek
Projekt realizovaný Leviathan crew
Po dlouhých letech jsme se vrátili na půdu základní školy, kde jsme ve spolupráci s učitelkami a zástupci města Úvaly připravili individuální malbu zdi 5 x 3 metry naproti jazykovým učebnám.
Od prvotního navrhování jsme se snažili nalézt co možná nejzajímavější řešení zadání malby s úvalskými studenty, kteří se přihlásili z téměř všech ročníků. Nechtěli jsme část zdi pokrýt vlastní malbou a další vyhradit dětem. Přemýšleli jsme nad možnostmi realizace, která by byla založená na symbióze naší tvorby s výtvory dětí a zároveň by splňovala co možná nejméně nuceně vzdělávací charakter spojený s jazykovou výukou.
Nakonec jsme si vzpomněli na naše jazykové začátky s učebnicemi Project, kdy naše učitelky byly často jen několik lekcí napřed před námi (Je to bezesporu školní klišé první poloviny devadesátých let, ale my jsme to skutečně zažili.). Téměř v každém pracovním sešitu se dala nalézt prázdná mapa Evropy, kterou měl žák naplnit vším, co se mu přirozeně (i nuceně) asociovalo k jednotlivým zemím. Využili jsme volně tento koncept a po jeho schválení jsme se dali do práce.
Děti, se kterými jsme měli workshop o měsíc dříve, se rozdělily do jednotlivých týmů. Každá skupina dostala několik zemí na starost a do námi vypracovaného pracovního sešitu si připravila základní informace a všechno, co je na vybrané zemi bavilo. Snažili jsme se děti motivovat k tomu, aby se nelimitovaly základními konvencemi a daly do zemí co možná nejzajímavější, sebe bláznivější symboly.
Den předem jsme dorazili do téměř liduprázdné školy (tímto moc děkujeme paní Novákové za trpělivost až do večera…) a připravili během devíti hodin základní malbu mapy Evropy. Druhý den, v pondělí jsme dodělali několik detailů a začali s dětmi malovat. Postupně se na zdi vystřídalo přes 40 dětí, které postupně přidávaly další a další malé i velké malby. K některým zemím jsme sami přidali jednoduché nástřiky známých staveb hlavních měst.
Odpoledne byla Evropa naplněná tak akorát. Když poslední děti odešly, vydrhli jsme podlahu od barvy a nanesli popředí dvou dětí, které si na stěnu soustředěně malují. Chlapec a dívka z našeho atelieru vyšli na 6 vrstev ručně vyřezaných šablon o velikosti 140x100cm.
Do videa, které naleznete hned pod tímto textem, jsme nahráli za laskavé pomoci mistra zvuku Dominika zpěv žáků pod vedením paní učitelky hudební výchovy Trojanové.
Tímto bychom chtěli moc moc poděkovat městu Úvaly za podporu tohoto a dalších projektů Street art Úvaly, úžasným paním učitelkám ze školy a v neposlední řadě samozřejmě všem zúčastněným dětem. Doufáme, že si to užily stejně jako my!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s