Změna železničního podchodu

masyryk

Autoři projektu z Leviathan crew se snažili pro podchod připravit v rámci možností co možná nejvíce individuální vizuální řešení, které by všechny úvalské obyvatele a cestující vlakem nenudilo, ale zároveň je neatakovalo přehnanými barevnými variacemi. Díky množství jednotlivých motivů z úvalské historie doufáme, že pro každého cestujícího bude možné hledat pořád něco nového a netušeného.

U všech historických výjevů v podchodu funguje základní kontrast rychlé kresby pozadí s popředím, které se díky svému realistickému zpracování perspektivně odlišuje od zbytku malby a přitahuje tak přirozeně zraky procházejících lidí. Umělci z Leviathan crew pracovali s jednotlivými historickými osobnostmi tak, aby působily civilně, opravdově. Aby všem lidem, co využijí podchod, vyprávěly historii Úval nejenom textem, kresbou pozadí, ale také svým postojem, výrazem ve tváři a pohledem.

Když se procházíte po zámeckém sálu, který je obložený portréty v ozdobných rámech, můžete mít pocit, že jsou jednotliví portrétovaní lidé odtažití, zasazení do historického konceptu, který hned po konci prohlídky zámku pravděpodobně zapomenete. Autoři projektu se snažili za každou cenu zobrazit jednotlivé osobnosti civilně a bezprostředně…

G.K.Chesterton, slavný anglický spisovatel, napsal: „Římané nemilovali Řím proto, že byl velký. Řím byl velký, protože jej milovali.“

Jsou to obyvatelé Úval, kteří nabíjejí toto krásné město životem a činí jej pro sebe tak velkým, jako byl Řím.

Za láskou k městu, kde žijeme, jsou mnohá přátelství a dobré sousedské vztahy, neopakovatelná krása okolní přírody, kterou sledujeme v jejích proměnách, a v neposlední řadě vzpomínky na všechno hezké, co jsme zde prožili.

Věříme, že čím lépe člověk pozná příběhy spjaté s místem, kde bydlí, tím jej bude mít radši a bude se aktivně zajímat o jeho budoucnost.

Na stěnách podchodu jsou zobrazeny historické postavy, jež se do úvalské historie zapsaly v dobrém i ve zlém. Každá malba je jen úvodem do obsáhlejšího historického výkladu, který naleznete na těchto stránkách, nebo v knize Úvaly v průběhu staletí, která je k dostání na úvalském městském úřadě a v knihovně.

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s